All for Joomla The Word of Web Design

Whatsapp Üzerinden Randevu Alın...

HEMİPLEJİ (FELÇ - İNME)

HEMİPLEJİ(FELÇ,İNME) NEDİR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Hemipleji ; beyin dolaşımında ki normal olmayan değişimler sonucu gelişen ve vücudun bir yarısında hareket,duyu kaybı ile karakterize, halk arasında ‘inme,felç’ olarak tabir edilen bir vasküler bozukluktur.. Hemipleji tablolarında beyin kanaması ve beynin kansız kalması (hemoraj ve iskemi) klinik olarak en çok karşılaşılan nedenlerdir.

HEMİPLEJİ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

-Vücudun bir tarafında hareket kaybı

-Denge ve yürüme problemleri

-Konuşma bozuklukları

-Uyuşma hissi

-Kollarda ve bacaklarda zayıflık

-Hafıza sorunu,mekan ve zaman kavramlarını algılamada zorluk

-Duyu problemleri

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR ?

-GEÇİCİ İSKEMİK ATAK                             

-TRAVMALAR

-DİYABET(ŞEKER HASTALIĞI)                 

-İLERİ YAŞ

-OBEZİTE(AŞIRI KİLO)                               

-BEYİN HASARLARI

-KALP RAHATSIZLIKLARI                           

-TÜMÖRLER

-HİPERTANSİYON PROBLEMLERİ           

-DAMAR PROBLEMLERİ

-SİGARA,ALKOL                                       

-DOLAŞIM  PROBLEMLERİ

-ATEROSKLEROZ                                       

-HAREKETSİZ YAŞAM

Felç geçiren her hastanın uzman hekim onayı sonrası erkenden  fizik tedavi ve rehabilitasyon alması gerekir.

Rehabilitasyonun hedefi, felcin etkilerine rağmen günlük yaşama devam edebileceğiniz güç ve fonksiyonu oluşturmaktır.. Felç tedavisinin başarısı ne kadar kısa sürede Fizyoterapiye başlandığı ile doğru orantılıdır.

Fizik tedavi gücü, koordinasyonu, enduransı (aktiviteyi sürdürebilme yeteneği) ve güveni sağlar. Amaç yürüme, kişisel bakım yapabilmeyi hastaya yeniden öğretmektir. Önceden yapabildiklerini hastaya yeniden öğretebilmektir.

Uzman hekim rehabilitasyona gereksinim olup olmadığını, rehabilitasyon gerekirse hangi tip rehabilitasyonun hasta için faydalı olacağını belirler. Daha sonra  fizyoterapist  hastaya en uygun fizik tedavi programını hazırlar.Hastaların  birçoğu rehabilitasyon sonrası daha iyi olacaktır. Rehabilitasyon hastanın tıbbi durumu stabil olduktan hemen sonra başlar.

Fizik tedavi alanındaki gelişmelerden dolayı hastaların tedavisi son zamanlarda umut verici olmuştur. Ekip çalışmaları her zaman daha iyi sonuçlar vermektedir. Aile bireyleri oluşan özürlülük ve engellilik hakkında bilgi sahibi olmalı ve hastanın istenilen fonksiyonunu yeniden kazanabilmesi için yardım etmelidir.

Fizik tedavi programı hastanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlandığından, her hastaya uygulanacak program farklıdır.

Tedavi sürecinde önemsenmesi gereken ilkeler;

Hastalığın neden olduğu komplikasyonları önlemek

Engelliliği ortadan kaldırmak ve hastanın fonksiyonlarını geliştirmek

Hasta ve ailesini yaşam tarzı değişikliklerine uygun eğitmek

Felç Fizik Tedavisi Programı Nasıl Düzenlenir?

İnme rehabilitasyonunda uzmanlaşmış fizik tedavi ve rehabilitasyon hekiminin muayenesi sonrası fizyoterapistin oluşturacağı programla başlanır.Her hastaya hastanın gereksinimlerine göre ayrı bir rehabilitasyon programı belirlenir. Belirlenen bu program çerçevesinde rehabilitasyon ekibi tarafından hastanın tedavisi yerine getirilir. Uygulanacak terapinin tipi ve miktarı her hastanın ihtiyacına göre değişir. Genelde inmeli hastalarda hastalığın nedenine göre değişmekle birlikte, ilk 6 ayda iyileşme belirgin olup, 6 aydan sonra daha yavaştır. Hastalarda erken tedaviye başlanmalı, uzman hekim uygun görürse fizyoterapist tarafından  48-72 saat sonra rehabilitasyona başlanmalıdır.

school and education

Bizi Arayın...

0531 812 69 12